Longlife Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

TAIJIQUAN-ul traditional

In jos

TAIJIQUAN-ul traditional Empty TAIJIQUAN-ul traditional

Mesaj  Vizitato Joi Oct 18, 2012 3:16 am

Am purtat recent o discutie legata de TAIJIQUAN-ul traditional, practicat pentru cultivarea interna si m-am gandit sa share-uiesc si aici aceste elemente, pe care le consider foarte importante pentru o practica eficienta /corecta.

Intrebam recent pe cineva, dintr-o cunoscuta scoala de TAIJIQUAN "voi in practica voastra cum procedati totusi ca sa aspirati energie (CAI QI), cum o acumulati [in voi] ?"
Raspunsul l-am gasit ulterior tot eu. Smile
Nu se pune asa problema, acesta este raspunsul scurt.
A aspira energie, a vizualiza...diverse, a exercita vointa pentru a o dirija, a sincroniza respiratia cu miscarile este HOU TIAN (calea postnatala). HOU TIAN nu este Calea Cerului (TIAN FA).

TAIJIQUAN-ul ca practica de cultivare interna (NEIGONG), este ff rar chiar si in China.
Prin definitie insa practica NEIGONG este prenatala (XIAN TIAN).

Asa ca raspunsul, de data aceasta detaliat, este cam asa:

QI-ul este una cu DAO, este miscarea lui DAO. Este pretutindeni. Este totul. Este inutil (sau ma rog...neproductiv) sa-l acumulezi in tine cand e mult mai simplu sa-l lasi sa curga liber in tine.
Aceasta ar fi ca si cum a fi cufundati integral in apa oceanului, am incerca totusi sa strangem apa din ocean si intr-un borcanel, ca sa fie apa "noastra personala" Very Happy . [n-am gasit o comparatie mai..."inteleapta", dar...intelegeti ideea]

TAIJIQUAN-ul practicat ca NEIGONG, ca o Cale de tip XIAN TIAN, e bazat pe aliniere/relaxare/contemplare. Si nu e vorba doar de corp.

Aliniezi toata fiinta ta curgerii naturale a lui DAO [cf. "...Metoda lui DAO este naturaletea (DAO FA ZIRAN)" Lao Zi - DAODEJING 25 parca].
La modul practic aliniezi corpul respectand principiile TAIJIQUAN-ului (e.g. LIU HE s.a.m.d)
Relaxezi toate "componentele" fiintei tale (corpul e relaxat, suflul curge lin si natural, mintea in liniste)
si apoi...

DOAR contempli ce se petrece, fara a (mai) influenta. Te supui curgerii energiei, o lasi sa curga prin tine.
Ce nevoie ai sa o aspiri cu vointa, cand e mult mai simplu sa deblochezi circuitele ei naturale si sa o lasi sa te umple ?

E o cale superioara fata de HOU TIAN. Mult mai grea, adesea mult mai lunga, in sensul ca nu ai nici un control (controlul insa inseamna vointa, inseamna ego), pentru ca se intampla sau nu, tu doar creezi cadrul (XING), pui fundatia (ZHUJI), si in rest... ai rabdarea sa astepti. Aceasta insa este cursul natural al Caii (DAO).

HOU TIAN poate fi cel mult un adjuvant functional temporar, insa nu e....natural (ZIRAN).
E util pentru obtinerea de abilitati (terapeutice, martiale, samd) insa nu p(rea p)entru cresterea interioara. Depinde ce cauti...

Mi s-a parut insa o precizare importanta pentru ca practicantul sa inteleaga efectele optiunilor sale legate de practica.


Minghui

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum